Nacionalni susret o beskućnicima povodom Svjetskog dana beskućnika

15. Nacionalni susret o beskućnicima povodom Svjetskog dana beskućnika

Povodom Svjetskog dana beskućnika 10. listopada Hrvatska mreža za beskućnike organizira 15. Nacionalni susret o beskućnicima

Kao i proteklih godina, Hrvatska mreža za beskućnike povodom Svjetskog dana beskućnika koji se obilježava svake godine 10. listopada, organizira Nacionalni susret o beskućnicima u Splitu.

Ovogodišnji susret,  15. po redu,  održat će se u Splitu, a organiziraju ga:

Susretu će nazočiti predstavnici svih 17 članica HMB-a koje skrbe o beskućnicima te ostali dionici koji doprinose skrbi o beskućnicima. Udruga Institut Pula kao članica HMB-a također će sudjelovati na susretu.

Svjetski dan beskućnika - HMB (1) (1)

Ove godine, pod geslom „Ulica nije dom“ želimo upozoriti javnost i donositelje odluka na svim razinama na veliki broj građana iz siromašnih i socijalno isključenih skupina koji se nalaze u riziku od beskućništva i koji preko noći mogu završiti na ulici. Posebno se to odnosi na žrtve obiteljskog nasilja, mlade koji izlaze iz sustava alternativne skrbi, povratnike iz pravosudnih i zdravstvenih ustanova, izbjeglice i azilante, osobe s psihičkim poteškoćama, starije osobe  i druge socijalno ugrožene skupine.

Poslat ćemo apel donositeljima odluka da je vrijeme da se u RH počne primjenjivati ETHOS – Europska tipologija beskućništva i stambene isključenosti koju koristi većina članica EU te da je nužno donijeti nacionalnu i lokalne strategije socijalnog stanovanja uz razvijanje primjerenijeg sustava stambenih subvencija i pomoći za kućanstva s neprimjerenim stambenim uvjetima.

Želimo se i ove godine zahvaliti i svim volonterima, zaposlenicima, suradnicima i donatorima koji nesebično pomažu rad organizacija diljem Hrvatske.

Program 15. nacionalnog susreta:

  • 07. listopada u 18,00 sati, promocija publikacije „Siromaštvo – „Mrlja na savjesti čovječanstva“, autorice Đordane Barbarić, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika,Šetalište Ivana Meštrovića 18, Split,
  • 08 listopada od 9,00 do 15,00 sati, Konferencija „Lica beskućništva“, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Šetalište Ivana Meštrovića 18, Split,
  • 08.listopada u 18,00 sati, otvaranje izložbe postera i fotografija „Skriveno beskućništvo“, Udruga Sveti Jeronim, PC Ribola, Cesta dr. F. Tuđmana 434A, 21213 Kaštel Gomilica,
  • 09. listopada od 10,00 do 16,00 sati, Akcija „Društveno korisnim radom za zajednicu“ Kaštel Gomilica, plaža Camp
  • 10. listopada u 10,00 sati, Promotivna akcija „Svjetski dan beskućnika, Riva, Split.