“Nitko gladan” – IŽ-HA/PHO-20-33

Akcija u partnerstvu s Bistro Punkt

Kako bi pomogla sugrađanima koji iz raznih razloga nisu ostvarili pravo na besplatan obrok u pučkoj kuhinji, a u nepovoljnoj su socioekonomskoj situaciji, bili zbog korone ili i inače, vlasnica pulskog bistroa Punkt Danijela Maružin pokrenula je, skupa s Udrugom Institut i Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva, akciju pod nazivom “Nitko gladan”. Njome žele osigurati besplatan topli obrok svima onima kojima je potreban i na taj način potaknuti društveno odgovorno ponašanje, solidarnost i zajedništvo u lokalnoj zajednici.

Bistro Punkt već donira obroke beskućnicima i ljudima u potrebi. No, budući da je broj tih ljudi svakim danom sve veći, to više ne mogu odraditi sami te smo pokrenuli zajedničku humanitarnu akciju kojoj su u fokusu upravo ljudi u riziku od siromaštva, osiromašeni koji nisu primatelji zajamčene minimalne naknade, višečlane obitelji s jednim zaposlenim članom kućanstva, osobe s invaliditetom, umirovljenici na samom rubu egzistencije, ljudi koji žive u svojim domovima bez energenata… Ukratko, oni koji si ne mogu priuštiti topli obrok iz opravdanih razloga.

U projekt se svojim donacijama mogu uključiti svi uplatom donacije na račun HR4123600001502149780 Udruge Institut pri Zagrebačkoj banci. Tim novcem će se platiti obrok koji će djelatnici Punkta pripremiti i, u suradnji s Udrugom Institut, dostaviti potrebitima diljem Istarske županije.

Isto tako, oni koji žele mogu doći pojesti svoj obrok u bistrou. Također, u bistrou Punkt građani na licu mjesta mogu sami kupiti obrok za takve osobe ili priložiti donaciju u tu svrhu. Cijena toplog obroka iznosi 30 kuna.

Iz Punkta poseban poziv upućuju tvrtkama koje zapošljavaju više od 20 osoba te su obveznici kvotnog zapošljavanja, odnosno dužni su zaposliti osobu s invaliditetom. Ukoliko nemaju zaposlenu osobu plaćaju novčanu naknadu u iznosu od 813 kuna po osobi. Taj novac se slijeva u proračun Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i u manjoj se mjeri usmjerava za zapošljavanje i održavanje zaposlenosti osoba s invaliditetom. Za vrijednost jedne kvote od 813 kuna Punkt će osigurati topli obrok za jednog čovjeka tijekom cijelog mjeseca, i paralelno sa hranom osigurava se i nastavak rada i radnih odnosa za 11 zaposlenih osoba, od kojih su 70 posto osobe s invaliditetom.

Odvajanjem novca u ove svrhe poslodavci mogu koristiti zamjensku kvotu i tu novčanu naknadu usmjeriti za ovaj projekt, budući da je Punkt poduzeće koje većinom zapošljava osobe s invaliditetom.

Za sve dodatne informacije tu su telefoni 095/242-5551 za Bistro Punkt i Danijelu Maružin, i 098/367-317 za Udrugu Institut i Varju Bastiančić.

Pročitaj cijeli tekst na Glas Istre.hr

Humanitarna PHO akcija Nitko Gladan – IŽ-HA/PHO-20-33