28. srpnja- Svjetski dan hepatitisa

hepatitis_day_2016(7a)

Svjetski dan hepatitisa se svake godine u svijetu obilježava 28. srpnja, na dan koji je odabran u čast rođendana profesora B. S. Blumberga, nobelovca zaslužnog za otkriće hepatitis B virusa. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO, engl. World Health Organization – WHO) uvrstila je ovaj dan među jedina četiri službena svjetska dana posvećena pojedinačnoj bolesti pa se on svake godine u svijetu i u Hrvatskoj obilježava brojnim događanjima i aktivnostima. Cilj mu je podignuti svijest javnosti, osoba pod povećanim rizikom te zdravstvenih djelatnika i ukazati na javnozdravstveni značaj virusnih hepatitisa, prvenstveno virusnih hepatitisa B i C, s njima povezane rizike i mjere zaštite, važnost prevencije, pravodobnog dijagnosticiranja, uključivanja u skrb i liječenja te iskazivanja podrške oboljelima.

Ove su godine aktivnosti u znaku nove Globalne zdravstvene strategije o virusnim hepatitisima 2016.– 2021. koju su usvojile zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije. Glavni cilj strategije je eliminacija virusnih hepatitisa do 2030. godine, a uključuje ciljeve za prevenciju i liječenje: smanjenje novih slučajeva hepatitisa B i C za 30 %, smanjenje smrtnosti za 10 %, povećanje broja osoba koje znaju da su zaražene za oko 30 % i značajno povećanje liječenja oboljelih do 2020. godine.

Strategija za postizanje ovih ciljeva uključuje unapređenje provedbe programa cijepljenja protiv hepatitisa B, prevencije prijenosa infekcije s majke na dijete, programa smanjenja šteta za osobe koje injektiraju droge, poboljšanje sigurnosti i minimalizaciju rizika od infekcija koje se prenose krvlju u zdravstvenim ustanovama te poboljšanje dostupnosti dijagnostike i liječenja.

Ovogodišnji slogan i ključne poruke Svjetske zdravstvene organizacije povodom Svjetskog dana hepatitisa 2016. g. „Informiraj se o hepatitisima, djeluj sada“ („Know hepatitis, act now“), smjernice su i nacionalne kampanje u Hrvatskoj.

Virusni hepatitisi zahvaćaju oko 400 milijuna ljudi diljem svijeta i svatko može biti u riziku, a neke skupine izložene su većem riziku. Procjenjuje se da 95 % osoba u svijetu koje žive s virusnim hepatitisom to ne znaju. S obzirom da infekcija često izaziva vrlo blage simptome ili ih uopće nema, testirajte se ako ste bili izloženi riziku.

Preko 90 % osoba koje žive s hepatitisom C mogu biti potpuno izliječene u roku od 3-6 mjeseci, a odgovarajuće liječenje hepatitisa B i C može spriječiti razvoj komplikacija kronične bolesti jetre koje ugrožavaju život: ciroze i raka jetre. SZO procjenjuje da bi se većom dostupnošću liječenja moglo spasiti sedam milijuna života između 2015. i 2030. godine, i to uz znatne uštede.

NACIONALNA KAMPANJA „STOP HEPATITIS B i C“

Udruga HUHIV se kao nositelj Nacionalne kampanje „Stop hepatitis B i C“ priključuje globalnom obilježavanju Svjetskog dana hepatitisa 2016. godine pozivanjem na eliminaciju hepatitisa B i C. Nacionalnu kampanju Svjetskog dana hepatitisa 2016. odobrilo je Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Kampanju su podržali i Ministarstvo socijalne politike i mladih, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Hrvatski crveni križ i Hrvatsko farmaceutsko društvo.

Više možete saznati na stranicama HUHIV-a, nositelja nacionalne kampanje u Hrvatskoj, link je ovdje.