HEPATITIS C SE MOŽE IZLIJEČITI – TESTIRAJ SE I IZLIJEČI SE

Hepatitis C je zarazna bolest jetre (upala jetre) koju uzrokuje virus hepatitisa C (HCV).

Hepatitis C se može izliječiti, testirajte se i liječite! 

Cilj je liječenja hepatitisa C postići trajni virološki odgovor, tzv. SVR (eng. sustained virologic response), što znači da virus više nije moguće detektirati u krvi 24 tjedna, a sad sve češće i 12 tjedana, nakon završetka liječenja. Ovo se može smatrati izlječenjem jer se virus ne vraća, ako se osoba opet ne zarazi. Kod novih lijekova ova stopa uspješnosti terapije doseže i 100%.

U području liječenja hepatitisa C razvoj novih lijekova stalno napreduje s velikim skokom posljednjih godina promjenom pristupa u liječenju i upotrebom novih terapijskih rješenja.

Tradicionalno, liječenje hepatitisa C sastojalo se od ribavirina i interferona, najčešće u pegiliranom obliku, koji je jačao imunološki sustav zaražene osobe, dok većina novih lijekova napada sam virus te su poznati pod nazivom izravno djelujući protuvirusni lijekovi. Korišteni su uz interferon te sve više u međusobnim kombinacijama i bez interferona, što omogućuje kraće trajanje terapije, 12 tjedana ili manje i značajno manje mogućih nuspojava, koje su, ako se i jave, puno blaže za razliku od starijih generacija lijekova.

Iskustvo liječenja hepatitisa C različito je za svaku osobu. Nove terapije izazivaju malo nuspojava i većina osoba na liječenju u mogućnosti je obavljati svakodnevne aktivnosti. Međutim, sve ovisi o tome koja se kombinacija koristi i koliko je jetra oštećena, pri čemu je kod onih s već razvijenom cirozom uspješnost općenito nešto manja, a ovisi i o genotipu virusa. Dok se genotip 1 smatra najtežim za liječenje interferonom, genotip 3 je teži za liječenje novim lijekovima. U razvoju su i novi lijekovi od kojih se očekuje uspješnost kod svih genotipova, a nove terapije sigurnije su i za upotrebu kod već dekompenzirane ciroze.

Hepatitis C je izlječiv u više od 95% slučajeva – a izlječenje je moguće već za nekoliko tjedana. Raspitajte se o testu na Hepatitis C, započnite liječenje i ponovno se osjećajte dobro.

Novi su lijekovi skupi u razvijenim dijelovima svijeta te su u nekim zemljama zbog ovoga bili ili i dalje jesu u ograničenoj upotrebi. Mnoge zemlje trenutačno pregovaraju s proizvođačima kako bi osigurali niže cijene. U zemljama u razvoju neki proizvođači omogućuju pristupne programe koji uključuju znatno niže cijene kao i proizvodnju generičkih lijekova. Dostupnost i cijena pojedinih lijekova razlikuju se za svaku zemlju te su podložni stalnim promjenama.

Prema preporukama EASL-a i SZO-a, sve do sada neliječene ili neuspješno liječene osobe s kroničnim hepatitisom C, a koje žele biti liječene i nemaju kontraindikacije za liječenje, treba razmotriti za liječenje. Ovisno o mogućnostima u pojedinoj zemlji, određuju se prioritetne skupine za liječenje.

U Hrvatskoj su za liječenje HCV-a dostupni gotovo svi najnoviji lijekovi koji ne uključuju primjenu interferona, na terapiju se više ne čeka dugo kao prije te većini osoba terapija bude odobrena kroz nekoliko mjeseci od predavanja zahtjeva.

Ako Vam je dijagnosticiran hepatitis C svakako se obratite liječniku i razgovarajte o mogućim opcijama liječenja te se redovito kontrolirajte kako biste spriječili moguće komplikacije. U Hrvatskoj se liječenje hepatitisa C obavlja u većim kliničkim centrima.

Hepatitis C je tiha bolest bez simptoma! Važno je znati kako se prenosi, prepoznati jeste li bili u riziku od zaraze i prema potrebi se testirati.

SIMPTOMI HEPATITISA C

U većini slučajeva nema znakova ranog upozorenja. Većina ljudi nema simptome i nisu svjesni zaraze. Otprilike 75 do 85 posto ljudi s hepatitisom C prelazi u kroničnu fazu. Međutim, čak i u kroničnoj fazi mogu potrajati godine do pojave prvih simptoma. Napredak bolesti započinje upalom jetre, nakon čega slijedi odumiranje jetrenih stanica. To uzrokuje ožiljke i otvrdnjavanje jetrenog tkiva. Oko 20 posto ljudi s kroničnim hepatitisom C razvija cirozu jetre za 15 do 20 godina. Kad trajno ožiljno tkivo zamijeni zdrave stanice jetre, a vaša jetra izgubi sposobnost funkcioniranja, nastaje ciroza. U ovom stanju, vaša jetra više se ne može sama izliječiti. Ciroza jetre ponekad se može razviti u rak jetre. Krajnji stadij hepatitisa C javlja se kada je jetra ozbiljno oštećena i više ne može pravilno funkcionirati.

Hepatitis C je izlječiva bolest. Jedini način znati je testirati se. Bez testiranja na hepatitis C nema liječenja.

Više: Sve o hepatitisu mobilna aplikacija @ GooglePlay & AppStore ili na www.hepatitis.hr.

Osobe koje injektiraju droge čine glavnu skupinu s povećanim rizikom za hepatitis C, s prevalencijom od 29 % do 65 % (ovisno o uzorku i dizajnu istraživanja). Prema procjenama epidemioloških istraživanja u Hrvatskoj oko 25 000 osoba ima kronični hepatitis B, a oko 40 000 osoba su nosioci protutijela na hepatitis C. Prema procjenama matematičkih modela oko 12 000 osoba treba se liječiti od hepatitisa C.

Mnogi ne znaju za učinkovitost suvremene terapije koja se koristi u slučaju infekcije virusom hepatitisa C, te su zbog toga oklijevali pri testiranjima u prošlosti, što govori o informiranosti u rizičnoj, ali i općoj populaciji. Zato je iznimno važno svakom korisniku pristupiti individualno, kako bi se ustanovile temeljne pojedinačne potrebe i gdje je prostor za edukaciju svakog korisnika.

Izvori:

https://huhiv.hr/hepatitis-c-se-moze-izlijeciti-ne-cekajte-testirajte-se-lijecite-se/

https://hepatitis.hr/clanak.php?id=12363