U 2005. godini, Udruga Institut Pula počela je provoditi projekte prevencije zlouporabe droga među učenicima osnovnih i srednjih škola s područja cijele Istarske županije i šire, na inicijativu tadašnjeg župana koji je iskazao zabrinutost zbog visoke stope zlouporabe droga u našoj županiji. Sukladno tome, režirali smo i snimili sveukupno tri dokumentarna filma, dobili smo suglasnosti Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te smo postali sastavni dio nastavih aktivnosti u svim srednjim školama u Istarskoj županiji. Projekti su se godinama provodili za sve učenike od 1. do 4. razreda i to tri puta na godinu. Naš preventivni program (dokumentarni film i radionica) sastavni su dio obaveznih predavanja na Pravnom fakultetu u Rijeci. Kasnije su se programi prevencije proširili na prevenciju uporabe duhanskih proizvoda i alkohola, prevenciju spolno prenosivih bolesti te, u novije vrijeme, prevenciju vršnjačkog i elektroničkog nasilja. Od 2005. do 2016. godine, ovim smo radionicama obuhvatili više od 22.000 učenika.
2006. i 2007. godine bili smo angažirani u Bosni i Hercegovini kako bi pomogli organizacijama civilnog društva da uvedu programe prevencije u tamošnjim školama te smo radili u srednjim školama u Banja Luci, Travniku, Sanskom Mostu, Zenici, Doboju, Krupi na Vrbasu i Bočacu.
Kontinuirano provodimo kampanje- povodom Međunarodnog dana mladih već 6 godina za redom u centru Pule organiziramo za građane bezalkoholni koncert; obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv ilegalne trgovine drogama te Mjesec borbe protiv droga i druge važne datume.
Od samih početaka djelovanja vodili smo računa o tome da brinemo o potrebama mladih na lokalnoj razini te godinama provodimo sustave podrške jačanja njihovih osobnih kapaciteta. Iz tog smo razloga za projekte i programe koje provodimo uveli sustav lokalizacije potreba i pružanja odgovora na trendove ponašanja i potreba. Djeca i mladi su od prvog dana naša najzastupljenija korisnička skupina i danas, baš kao i prije deset godina, zastupamo stajalište kako se najviše resursa kojima Udruga raspolaže treba staviti u funkciju pomoći djece i mladih, kako bismo u što većoj mjeri učinili dostupnima projekte koji odgovaraju na „današnje potrebe i današnje trendove“. Tako su nastali noviji projekti prevencije koji su po svojoj svrsi i naravi usmjereni vrlo mladoj djeci, a odgovaraju na pojavnost novih trendova ponašanja, odnosno problema s kojima se susreću i s kojima odrastaju današnja djeca.
Izvršna direktorica Udruge, Varja Bastiančić, članica je tri stručna tima Vlade RH, i to u području pojavnosti i prevencije novih droga na Hrvatskom tržištu; u području smanjenja šteta te Radne skupine za izradu Smjernica za sigurnije noćno okruženje i glazbene festivale, što je dovoljan pokazatelj da nas dionici koji kreiraju politiku uvažavaju kao organizaciju koja značajno može doprinijeti u poboljšanju sustava kvalitete.
Interaktivna brošura “Ja sam više od svog HIV-a”

Osobe s HIV-om mogu brinuti o svojoj budućnosti i imaju li pravo na dugoročne planove. Uz propisanu i dosljednu terapiju, nema potrebe za strahom i ograničavanjem. Preuzmi interaktivnu brošuru “Ja sam više od svog HIV-a” za sve kojima je dijagnosticiran HIV status za lakše prihvaćanje promjena koje dolaze s ovom dijagnozom.
DROP-IN POREČ – ODRŽANA RADIONICA O VIRUSNOM HEPATITISU I HIV-U ZA VISOKORIZIČNU SKUPINU

Danas 25.01.2023. u Drop In centru u Poreču održana edukacija za visokorizičnu skupinu o virusnom Hepatitisu i HIV-u i podijeljeni edukativni materijali.
Hvala sponzorstvu Lenis farmacevtike koji je omogućio tiskanje brošura i održavanje edukacije.
HEPATITIS C SE MOŽE IZLIJEČITI – TESTIRAJ SE I IZLIJEČI SE

Hepatitis C se može izliječiti, testirajte se i liječite! Hepatitis C je izlječiv u više od 95% slučajeva – a izlječenje je moguće već za nekoliko tjedana. Raspitajte se o testu na Hepatitis C, započnite liječenje i ponovno se osjećajte dobro. Cilj je liječenja hepatitisa C postići trajni virološki odgovor, tzv. SVR (eng. sustained virologic response), što znači da virus više nije moguće detektirati u krvi 24 tjedna, a sad sve češće i 12 tjedana, nakon završetka liječenja. Ovo se može smatrati izlječenjem jer se virus ne vraća, ako se osoba opet ne zarazi.
Sudjelovali smo na 1. sastanku sa Ministrom zdravstva na temu predstojeće zdravstvene reforme u sklopu Dana otvorenih vrata ministarstva.

Dana 19.01.2023. sudjelovali smo na 1. sastanku sa Ministrom zdravstva na temu predstojeće zdravstvene reforme u sklopu Dana otvorenih vrata ministarstva.
Zahvaljujemo na pozivu za sudjelovanje, ali puno više pozdravljamo osobnu inicijativu ministra dr.sc.Vilija Beroša da oko sebe okupi udruge pacijenata i čuje na koje probleme i prepreke nailazimo i mi kao organizacije i naši korisnici, odnosno sami pacijenti.