U 2005. godini, Udruga Institut Pula počela je provoditi projekte prevencije zlouporabe droga među učenicima osnovnih i srednjih škola s područja cijele Istarske županije i šire, na inicijativu tadašnjeg župana koji je iskazao zabrinutost zbog visoke stope zlouporabe droga u našoj županiji. Sukladno tome, režirali smo i snimili sveukupno tri dokumentarna filma, dobili smo suglasnosti Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te smo postali sastavni dio nastavih aktivnosti u svim srednjim školama u Istarskoj županiji. Projekti su se godinama provodili za sve učenike od 1. do 4. razreda i to tri puta na godinu. Naš preventivni program (dokumentarni film i radionica) sastavni su dio obaveznih predavanja na Pravnom fakultetu u Rijeci. Kasnije su se programi prevencije proširili na prevenciju uporabe duhanskih proizvoda i alkohola, prevenciju spolno prenosivih bolesti te, u novije vrijeme, prevenciju vršnjačkog i elektroničkog nasilja. Od 2005. do 2016. godine, ovim smo radionicama obuhvatili više od 22.000 učenika.
2006. i 2007. godine bili smo angažirani u Bosni i Hercegovini kako bi pomogli organizacijama civilnog društva da uvedu programe prevencije u tamošnjim školama te smo radili u srednjim školama u Banja Luci, Travniku, Sanskom Mostu, Zenici, Doboju, Krupi na Vrbasu i Bočacu.
Kontinuirano provodimo kampanje- povodom Međunarodnog dana mladih već 6 godina za redom u centru Pule organiziramo za građane bezalkoholni koncert; obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv ilegalne trgovine drogama te Mjesec borbe protiv droga i druge važne datume.
Od samih početaka djelovanja vodili smo računa o tome da brinemo o potrebama mladih na lokalnoj razini te godinama provodimo sustave podrške jačanja njihovih osobnih kapaciteta. Iz tog smo razloga za projekte i programe koje provodimo uveli sustav lokalizacije potreba i pružanja odgovora na trendove ponašanja i potreba. Djeca i mladi su od prvog dana naša najzastupljenija korisnička skupina i danas, baš kao i prije deset godina, zastupamo stajalište kako se najviše resursa kojima Udruga raspolaže treba staviti u funkciju pomoći djece i mladih, kako bismo u što većoj mjeri učinili dostupnima projekte koji odgovaraju na „današnje potrebe i današnje trendove“. Tako su nastali noviji projekti prevencije koji su po svojoj svrsi i naravi usmjereni vrlo mladoj djeci, a odgovaraju na pojavnost novih trendova ponašanja, odnosno problema s kojima se susreću i s kojima odrastaju današnja djeca.
Izvršna direktorica Udruge, Varja Bastiančić, članica je tri stručna tima Vlade RH, i to u području pojavnosti i prevencije novih droga na Hrvatskom tržištu; u području smanjenja šteta te Radne skupine za izradu Smjernica za sigurnije noćno okruženje i glazbene festivale, što je dovoljan pokazatelj da nas dionici koji kreiraju politiku uvažavaju kao organizaciju koja značajno može doprinijeti u poboljšanju sustava kvalitete.
KADA ŽELJA ZA BRZOM ZARADOM LAKO PREĐE U OVISNOST – KOCKANJE I KLAĐENJE
Kockanje, za neke povremeni oblik zabave, dok za druge problem koji razara obitelj i zajednicu, prisutan je dugo vremena u raznim oblicima u ljudskoj civilizaciji. S obzirom na količinu uloženog novca, svrhu i intenzitet kockanja, razlikuje se socijalno prihvatljivo i patološko kockanje.
U članku saznajte više o problemu kockanja, pročitajte priručnik autorice prim. mr. sc. Elvira Koić, dr. med., te koji su koraci ukoliko se odlučite na liječenje ili želite pomoći osobi kojoj treba liječenje pri terapijsko-rehabilitacijskom programu za ovisnost o kockanju.
Održan webinar „Paralelni svjetovi“ za Društvo psihologa Istre na temu beskućništva
U utorak 23. travnja 2024. predsjednica naše udruge Varja Bastiančić održala je webinar „Paralelni svjetovi“ za Društvo psihologa Istre na temu beskućništva.
Jako smo sretni i ponosni da svi zajedno surađujemo vezano uz problematiku beskućništva jer je to zaista tema o kojoj trebamo svi zajedno razgovarati i razumjeti.
Naš doprinos Danu planete Zemlje traje 365 dana
Danas 22. travnja 2024. godine obilježava se Dan planeta Zemlje. Dan planeta Zemlje obilježava se kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.
Naš doprinos Danu planeta Zemlje traje 365 dana kroz projekt sakupljanje infektivnog otpada. Ovaj projekt provodi se u suradnji s Gradom Pulom i financijskom potporom Pula Herculanea d.o.o. i ima za svrhu i cilj osigurati svim građanima, turistima, prolaznicima, siguran okoliš, sigurne plaže, šumice, parkove i prirodu.
PODSJEĆAMO
U sklopu projekta djelatnik Udruge Institut Pula svakodnevno obilazi lokacije koje su mapirane kao rizične, te odlazi i sakuplja infektivni otpad. Ukoliko pronađete infektivni otpad, nemojte ga dirati, niti zakopavati nego dojavite putem dežurnog telefona 091 601 9199 ili Facebook stranice Sakupljanje infektivnog otpada – Pula.
Ostao sam bez svega, a udruga me spasila
Index.hr razgovarao je sa nama i našim kolegama. Prenosimo članak u cijelosti. Zlouporaba droga i dalje prijeti našim mladima i odgovornost je nad svima nama zajedno da utječemo na promjene.