Što je važno znati o HIVu?
Što je važno znati o HIVu?
HIV (virus humane imunodeficijencije) je virus koji ulaskom u ljudski organizam napada specifičnu vrstu bijelih krvnih stanica te se u njima množi, uništava ih i tako postupno dovodi do slabljenja imuniteta i razvoja bolesti AIDS-a. Izaziva uništavanje imunološkog (obrambenog) sustava te dovodi do pojave različitih bolesti.
H – Human = ljudski: jer uzrokuje jer uzrokuje bolest nakon ulaska u ljudski organizam.
I – Immuno-deficiency = imunodeficijencija: jer virus uzrokuje deficijenciju imunološkog sustava, tj. slabost i nesposobnost obrambenog sustava organizma koji se bori protiv različitih bolesti.

V – Virus = uzročnik bolesti je virus, mikroorganizam kojemu je glavno obilježje da se ne može samostalno razmnožavati, tj. za razmnožavanje iskorištava materijal i energiju stanice koju napada.
KAKO JE NASTAO VIRUS HIV-A?
Postoje razne pretpostavke o podrijetlu HIV-a, no niti jedna nije znanstveno potvrđena. Mnogi istraživači smatraju da je HIV nastao od virusa koji napada majmune (SIV – eng. simian immunodeficiency virus) te da se infekcija prenijela na čovjeka konzumiranjem mesa zaražene čimpanze.
KAKO SE PRENOSI?
Postoje tri glavna puta prijenosa infekcije HIV-om:
- spolni kontakt – oralni, vaginalni i analni – glavni put prijenosa infekcije HIV-om,
- zaraženom krvlju te
- tijekom trudnoće i porođaja s majke na dijete
MOŽE LI SE VIRUS HIV-A PRENIJETI ZRAKOM, TJ. KIHANJEM ILI KAŠLJANJEM?
- HIV se ne prenosi zrakom, odnosno kašljanjem, kihanjem, dodirom kože sa suzama ili slinom, općenito se ne prenosi socijalnim kontaktom.
MOGU LI ŽIVOTINJE PRENIJETI HIV?
- HIV se ne može prenijeti s domaćih ili divljih životinja, kao ni ubodom kukca. Domaćin virusa HIV-a isključivo je čovjek
POSTOJI LI MOGUĆNOST ZARAZE VIRUSOM HIV-A PRI LJUBLJENJU?
- Pri ljubljenju uz razmjenu sline ne postoji opasnost od zaraze HIV-om. Međutim, postoji teoretska mogućnost prijenosa HIV-a ako postoje ranice ili oštećenja sluznice u ustima.
ŠTITI LI KONDOM U POTPUNOSTI OD VIRUSA HIV-A?
- Pravilnom uporabom kondoma znatno se smanjuje mogućnost zaraze.
- Važno je napomenuti da apsolutnu sigurnost pruža jedino apstinencija i uzajamno vjerni odnos dvaju nezaraženih partnera.
KOJI SU SIMPTOMI HIV-A I KAD SE POJAVLJUJU?
- Simptomi infekcije HIV-om nisu specifični te se HIV ne dijagnosticira na temelju simptoma, nego isključivo testiranjem.
- U akutnoj fazi infekcije HIV-om razvija se lakša virusna bolest i obično prolazi nezapaženo i nedijagnosticirano.
- Virusu HIV-a potrebno je duže vrijeme da dovoljno oslabi imunološki sustav organizma, katkad i do deset godina, kako bi se razvila bolest AIDS.
MOŽE LI SE BEZ STRAHA OD ZARAZE POMOĆI HIV POZITIVNOJ OSOBI KOJA KRVARI?
- Svakoj osobi koja krvari mora se pružiti prva pomoć bez obzira na HIV pozitivan status. Pritom se mora posvetiti dodatna pozornost zaštiti osobe koja pruža pomoć. Dosad nigdje u svijetu nije zabilježen slučaj zaraze HIV-om nakon dodira neoštećene kože s krvi.
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU HIV-A, AIDS-A I SIDA-E?
- HIV je naziv za virus koji, ako se infekcija ne liječi, uzrokuje bolest pod imenom AIDS ili SIDA.
- AIDS je kratica izvedena iz engleskoga naziva te bolesti (eng. acquired immunodeficiency syndrome), a SIDA iz francuskoga (franc. syndrome d’immuno-déficience acquise). Objema se kraticama koristimo za označavanje sindroma stečene imunodeficijencije.
POSTOJI LI CJEPIVO PROTIV HIV-A?
- Ne postoji! Jedini je način prevencije HIV-a izbjegavanje rizičnoga spolnog ponašanja.
Izvori:
- https://javno-zdravlje.hr/sto-je-hiv-a-sto-aids/
- https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/09/100-pitanja-BROSURA-FINALE.pdf
Edukativni materijali omogućeni su sponzorstvom Lenis farmacevtike